Komenda Miejska
PSP w Gdyni
SZUKAJ
TELEFONY

V Ogólnopolskie Halowe Zawody Grup Ratownictwa Wysokościowego - 18.10.2017r. Łódź Atlas Arena

W dniu 18 października 2017 r. w Łodzi na Atlas Arenie odbyły się V Ogólnopolskie Halowe Zawody Grup Ratownictwa Wysokościowego.

W zawodach udział wzięła reprezentacja Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku składająca się z zawodników naszej Komendy. Ogólnie w zawodach udział wzięło 16 drużyn (13 reprezentujących Komendy Wojewódzkie i Miejskie Państwowej Straży Pożarnej oraz zespoły z Jednostki Ratownictwa Górniczo-Hutniczego w Lubinie, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej oraz Zakładowej Straży Pożarnej PKN Orlen).  
Zawody rozgrywane były w dwóch konkurencjach: drużynowej i indywidualnej.
Konkurencja drużynowa polegała na pokonaniu toru zbudowanego w Atlas Arenie i podzielonego na trzy części. Każdy z zawodników drużyny musiał pokonać jeden z odcinków toru. Pierwszy zawodnik miał do pokonania przeszkodę – ścianę o wysokości 2 metrów, założenie aparatu powietrznego, przejście rury o średnicy 60 cm i długości 5 m, dobieg do drabiny mechanicznej, wejście po drabinie i zjazd z kosza drabiny z wysokości ok. 25 m z aparatem powietrznym. Drugi zawodnik musiał po drabince speleo wejść na wysokość ok. 25 m, pokonać trawers z 3 przepinkami, wykonać zjazd z 2 przepinkami a następnie uwolnić nieprzytomną osobę wiszącą na przyrządach do zjazdu opuszczając ją bezpiecznie na ziemię. Trzeci zawodnik musiał wykonać podejście z 2 przepinkami do konstrukcji dachu (ok. 25 m) na dwóch przyrządach podejściowych, następnie przepiąć się do zjazdu na „V”, wykonać zjazd, w oznaczonym miejscu przepiąć się do podchodzenia do konstrukcji dachu i przepięcie się do zjazdu kierunkowego, po wykonaniu zjazdu kierunkowego musiał zbudować układ wyciągowy i podnieść ciężar ok. 40 kg. na wysokość 10 m, dobieg do mety z pokonaniem ściany 2 metrowej.
W tej konkurencji drużyna nasza osiągnęła czas – 15 min. 05 sek. 94 set. zajmując pierwsze miejsce. Reprezentacja KW PSP Gdańsk wystąpiła w składzie: Tomasz Zwoliński, Tomasz Rozgoński, Artur Piechowski.


Klasyfikacja drużynowa:
1. KW PSP Gdańsk – 15 min. 05 sek. 94 set.
2. KW PSP Toruń 1 – 16 min. 42 sek. 91 set.
3. KM PSP Lublin – 17 min. 46 sek. 62 set.

Konkurencja indywidualna polegała na podchodzeniu po linie do konstrukcji dachu (ok. 25 m) na trzech przyrządach z asekuracją na drugiej linie. W tej konkurencji bezkonkurencyjni okazali się zawodnicy z KW PSP w Toruniu, którzy zajęli trzy pierwsze miejsca.


Opracował: mł. bryg. Tomasz Zwoliński