Komenda Miejska
PSP w Gdyni
SZUKAJ
TELEFONY

Z życia jednostki

Oprowadzenie wycieczki druhów oraz członków MDP z OSP Mieroszyno - 03.02.2018r.

W dniu 03.02.2018r. Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą nr 1 w Gdyni odwiedziło czterdziestu druhów oraz członków MDP z OSP Mieroszyno (powiat pucki).

Przygotowano dla nich wycieczkę po JRG wraz z kilkoma atrakcjami. Zapoznano z wyposażeniem jednostki oraz przybliżono zakres obowiązków związanych ze specjalizacjami: chemiczną i wysokościową. Zaprezentowano rozłożenie skokochronu a następnie przedstawiono w praktyce jak wygląda praca strażaków o specjalizacji wysokościowej. Druhowie mogli przećwiczyć wykonywanie węzłów, zjechać na linie przy użyciu różnych przyrządów zjazdowych czy sprawdzić różnicę przy wyciąganiu na trójnogu ratowniczym poszkodowanego z głębokości, przy zastosowaniu różnego przełożenia lin.

Opracowanie: JRG1

 

 

Ćwiczenia SGRW w Gniewinie

Zgodnie z Planem ćwiczeń na rok 2016 pododdziałów centralnego odwodu operacyjnego woj. pomorskiego dnia 20 września odbyły się ćwiczenia Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego GDYNIA. W tym roku miejscem ćwiczeń była wieża widokowa „Kaszubskie Oko” w Gniewinie.

Ratownicy SGRW GDYNIA w dniu dzisiejszym musieli udzielić pomocy konserwatorowi, który zawisł pod tarasem widokowym wieży.

Dokładny scenariusz ćwiczeń przewidywał wypadek konserwatora który poruszał się po skraju platformy widokowej i w wyniku zasłabnięcia spadł i zawisł pod tarasem ok. 40 metrów nad ziemią. Zadaniem ratowników było dotarcie na taras widokowy po schodach, następnie zbudowanie stanowisk ratowniczych, dotarcie do osoby poszkodowanej i ewakuowanie go na ziemię z wykorzystaniem technik alpinistycznych.

Celem ćwiczeń było doskonalenie metod prowadzenia działań ratowniczych na tego typu obiektach, doskonalenie metod współpracy pomiędzy ratownikami w ramach SGRW oraz zapoznanie z tego typu obiektem.

W ćwiczeniach oprócz Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego GDYNIA udział wzięły zastępy z KP PSP Wejherowo.

   

Ćwiczenia SGRW na Kieleckiej

W dniu 19.03.2016r. ratownicy Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego ze zmiany I ćwiczyli na budynku biurowym przeznaczonym do wyburzenia. Założenie ćwiczeń przewidywało ewakuację osoby poszkodowanej z dachu budynku.
Najpierw ratownicy udali się na dach budynku, gdzie po rozpoznaniu podjęto decyzję o sposobie ewakuacji. Osobę poszkodowaną ewakuowano z dachu budynku wykorzystując do budowy stanowisk drzewa sąsiadujące z obiektem.

 

Ćwiczenia SGRChem

W dniach 8-10.03.2016 r. wszystkie trzy zmiany wspólnie z ratownkami z JRG 2 ćwiczyły w ramach SGRChem likwidowanie wycieku substancji niebezpiecznej z beczki. Ćwiczenia zorganizowane zostały w oparciu o obiekty JRG 1 i odbyły się na placu wewnętrznym jednostki.

   

Ćwiczenia w Zakładach Odzieżowych Wybrzeże S.I.

W dniach 24-26 marca 2015 roku na terenie Zakładów Odzieżowych Wybrzeże odbyły się ćwiczenia JRG1 z udziałem pracowników zakładu. Zgodnie z założeniami ćwiczenia w jednym z budynków wybuchł pożar. Po przyjeździe na miejsce ćwiczeń dowódca akcji otrzymał informację o dwóch osobach prawdopodobnie znajdujących się wewnątrz budynku. Działania straży polegały na podaniu jednego prądu wody do wnętrza budynku, ewakuowaniu osób poszkodowanych oraz udzieleniu im pierwszej pomocy medycznej. Po ugaszeniu pożaru wnętrze budynku zostało przeszukane oraz przewietrzone. Po zakończeniu części praktycznej ćwiczeń strażacy mieli możliwość zapoznania się z zakładem.